Premijera filma „Čelične ratnice“, glumice i rediteljke Jelene Mile.
Film je priča o ženama ratnicama i dobrovoljcima na Balkanu tokom Prvog svetskog rata. Pored Prvog svetskog rata, pominju se i ustanci i ratovi koji su mu prethodili (Nevesinjska puška 1875. godine, ustanak protiv Osmanlija i Prvi i Drugi balkanski rat), kao i ratovi, koji su sledili (Drugi svetski rat i sukobi na Balkanu tokom devedesetih 20. veka).
Tekst je stvaran na osnovu originalnih zapisa, autentičnih izjava i odlomaka iz biografija konkretnih ratnica i predstavlja pomen neuništivoj snazi armije čeličnih ratnica.
Publika će imati priliku da čuje šta su govorile, mislile i činile Milunka Savić, Vasilija Vukotić, Antonija Javornik, Flora Sandes, Nadežda Petrović, Delfa Ivanić, Elsi Inglis, Katarina Šturceneger, Diana Budisavljević, Zorica Sara Mitić, Sofija Jovanović, Mileva Marić Ajnštajn, Žana Merkus, Meri Geldvin, Rebeka Vest i druge žene dobrovoljci – vojnici, humanitarni radnici i bolničarke…
Jelena Mila već dve decenije živi i radi u Švedskoj. Odigrala je nekoliko zapaženih uloga u Kraljevskom nacionalnom pozorištu u Stokholmu i pokrenula Festival novog balkanskog filma.
Ideju za film Čelične ratnice dobila je radeći na monodrami o Milunki Savić, zatim je istražujući sudbine i autentična svedočanstva ispričala i priču o drugim ženama dobrovoljcima.
„Ovaj film je nastao iz jedne velike muke, jer nije lako biti u inostranstvu i slušati sva ta znanja, poluznanja i neznanja o našoj zemlji i stradanju tokom Prvog svetskog rata. Šveđane Veliki rat nije dotakao na način na koji je nas, ali pošto je svetski rat, tiče se i njih, odnosno nordijskih zemalja“, istakla je Mila.
Želja autorke je bila da film ima obrazovni karakter i prenese istinu o herojinama iz različitih zemalja koje su se borile na strani Srba protiv Austrougarske.
Zato su u planu i organizovane projekcije u švedskim školama, u okviru obeležavanja stogodišnjice završetka Velikog rata.
Film je poseban i zbog muzike koju izvodi hevi-metal bend SABATON, a koristi govor majora Gavrilovića iz 1915. godine.